Kreatywność przydaje się w każdej dziedzinie życia. Umiejętność nieszablonowego myślenia często pozwala wybrnąć ze stawianych przed człowiekiem wyzwań i zadań. Osoby kreatywne lepiej radzą sobie z problemami, ponieważ są w stanie znaleźć więcej niż jeden sposób na ich rozwiązanie. To ważne, by już od najmłodszych lat zachęcać maluchy do łamania schematów i realizowania swoich pomysłów. Jednak jak to zrobić? Jak wspierać kreatywność dziecka? Zapraszamy do lektury.
Dlaczego kreatywność jest ważna?
Wszelkie twórcze działania sprzyjają dziecku w rozwoju swojego potencjału. Uczestnicząc w kreatywnych zabawach najmłodsi mają możliwość wyrażania swojej indywidualności, poznania swoich talentów i oswojenia niepokojów, co jest pomocne podczas budowania samooceny i wiary we własne możliwości. Dziecko, u którego kreatywność jest stale rozwijana, w przyszłości może lepiej radzić sobie z problemami, być odważniejsze w czasie poszukiwań swojej drogi życiowej, a także pozytywnie reagować na nagłe zmiany i czerpać większą radość z życia.
Kiedy zacząć rozwijać kreatywność dziecka?
Zdaniem psychologów, to okres przedszkolny jest najlepszym momentem na wsparcie rozwoju kreatywności u malucha. Wyobraźnia dziecka w tym czasie rozwija się najintensywniej, a umysł chłonie nowe informacje jak gąbka. Jeśli rozpoczynamy pracę z nieco starszym dzieckiem, które we wcześniejszych latach nie doświadczyło kreatywnej stymulacji, możemy rozpocząć od wprowadzenia aktywności typowych dla przedszkolaków, takich jak na przykład zabawy plastyczne. Po takim wstępie dopiero przechodzimy do wdrożenia strategii mających na celu rozwijanie twórczego myślenia.
Jak pomóc dziecku rozwijać kreatywność?
Rozwój kreatywności - tak jak każdej innej umiejętności - to złożony proces, na który trzeba przeznaczyć nieco czasu. Nie ma jednej uniwersalnej strategii, która zagwarantuje sukces i sprawdzi się w każdym przypadku. Istnieją jednak wskazówki, których stosowanie może przynieść optymalne rezultaty i wesprzeć w procesie rozwoju kreatywności. Jakie to wskazówki?
Zachęć dziecko do myślenia
Udzielanie dziecku gotowych odpowiedzi na zadane pytania jest szybkie, ale mocno ogranicza jego zdolność myślenia. Zamiast wysnuwać rozwiązania, pozwól mu na spontaniczność i ekspresję. Możesz też zachęcić dziecko zadając mu pytania, na przykład:
- “A ty jak myślisz?”
- “Dlaczego tak uważasz?”
- “Co teraz możesz z tym zrobić?”
Pamiętaj, że dziecko również ma prawo do pytań. Choćby były zabawne, a odpowiedź na nie była oczywista, traktuj je poważnie - maluch poprzez ich zadawanie uczy się myślenia.
Pozwól dziecku na swobodę
Nie stój nad dzieckiem i nie narzucaj mu co rusz nowych aktywności - pozwól mu się ponudzić! Niech myśli, poszukuje rozwiązań i samodzielnie wymyśla zabawy. Pozwól dziecku przebywać w otoczeniu innych dzieci, zachęć do spędzania czasu na zewnątrz i obcowania z naturą. Staraj się nie ingerować w wykonywane przez niego czynności, na przykład w czasie kolorowania pozwól mu zrobić to po swojemu - ostatecznie to mile spędzony czas i droga do celu jest ważniejsza, niż sam efekt końcowy.
Niech dziecko popełnia błędy
Nikt nie jest perfekcyjny - ani dorośli, ani dzieci. Błędy są częścią naszego codziennego życia, chroniąc maluchy przed ich popełnianiem w przyszłości nie będą wiedzieli, jak na nie reagować. Dzieci uczą się szybciej, gdy mogą samodzielnie i z odwagą doświadczać świat - drobne potknięcia są również częścią tego procesu. Postaraj się ukazać maluchowi różnorodność świata i zachęcaj go do próbowania nowych rzeczy. Jak głosi słynna maksyma - nie myli się ten, kto nie próbuje.
Co hamuje rozwój kreatywności u dziecka?
Chociaż sposobów na rozwój kreatywności dziecka jest dużo, nie brak również antagonistów całego procesu. By nasz wkład w rozwój pomysłowości malucha zakończył się sukcesem, warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pewne czynniki z jego życia. Mowa tutaj o:
- Częstym chwaleniu dziecka - w pochwałach nie ma nic złego, o ile nie są przesadzone. Zachwycanie się każdą rzeczą wykonaną przez naszą pociechę może sprawić, że zacznie ona robić wszystko nie dla samego siebie, lecz dla oceny. W poszukiwaniu ciągłej aprobaty dziecko straci radość z procesu tworzenia, będzie wybierać najłatwiejsze rozwiązania i bezpieczne sytuacje.
- Krytyce dziecka - podobnie jak nadmierna ilość pochwał, krytyka dziecka również jest szkodliwa. W wyniku nieprzyjemnych słów często rodzi się napięcie emocjonalne utrudniające kreatywne myślenie. W przyszłości dziecko chcąc uniknąć krytyki, będzie działać schematycznie, według wyuczonych standardów, ponieważ nie będzie chciało rozczarować rodzica.
- Kontakcie z mediami - telefon, tablet, telewizor, komputer - to zdradliwe urządzenia, które potrafią całkowicie wyłączyć u dziecka umiejętność samodzielnego myślenia. W momencie wpatrywania się w ekran, jego mózg przechodzi w tryb bierny, więc jedynie dostrzega to, co się dzieje przed jego oczami, ale samodzielnie nie podejmuje żadnych działań.
Kreatywność u dziecka może przejawiać się na różne sposoby: w myśleniu, zabawie, ubiorze, czy też aktywnościach plastycznych. Chcąc je wspierać w procesie budowania swojej pomysłowości, warto dać maluchowi nieco swobody i pozwolić mu samodzielnie angażować się w działania wyzwalające kreatywność.