Ciągły pośpiech, gonitwa za karierą i obowiązki dnia codziennego sprawiają, że w dzisiejszych czasach rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech. Zmęczeni pracą dorośli często wybierają wspólne oglądanie telewizji, zamiast pójść w kierunku angażującej i stymulującej mózg dziecka rozrywki - takiej jak czytanie. To ogromny błąd, który może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha. O tym, dlaczego warto porzucić bierne wpatrywanie się w ekran ze swoją pociechą i sięgnąć po książkę, przeczytasz w poniższym artykule.
Czytanie dzieciom | Najważniejsze zalety
Na samym wstępie warto podkreślić, że czytanie to nie tylko ciekawa forma spędzania czasu wolnego. To także możliwość, aby zatroszczyć się o szeroko pojęty rozwój swojej pociechy, jednocześnie dbając o jej komfort psychiczny. Zatem, co daje czytanie książek dzieciom?
Rozwój więzi emocjonalnej z dzieckiem
Czytanie dzieciom przynosi im wiele korzyści, które obejmują zarówno ich rozwój, jak i wychowanie. Jednym z najważniejszych aspektów wspólnego wertowania książek jest budowanie silnej więzi emocjonalnej ze swoją pociechą. Przytulanie, głaskanie i poświęcanie czasu dziecku podczas czytania bajek sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i kochany. Mocna i silna więź z rodzicami daje solidny fundament na całe życie, który stanowi ochronę przed złymi wpływami, na które każda młoda osoba w dzisiejszych czasach jest szczególnie narażona.
Rozwój umiejętności językowych dziecka
Wspólne czytanie z dzieckiem wspomaga również rozwój jego umiejętności językowych i komunikacyjnych. Głośna artykulacja poprawia mowę i wzbogaca słownik malucha. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, analizowania oraz wyciągania wniosków. Dzięki temu, dzieci szybciej uczą się czytać oraz potrafią swobodnie prowadzić ciekawe rozmowy, wypowiadając się w sposób logiczny i obrazowy. Co więcej, książki to także doskonały sposób na rozwój wyobraźni. Ciekawe historyjki pozwalają dziecku na przeniesienie się w swój wyimaginowany świat i snucie w głowie różnego rodzaju scenariuszy.
Rozwój empatii u dziecka
Kolejną zaletą wynikającą z czytania dzieciom jest rozwój ich empatii. Książki pomagają uwrażliwić najmłodszych, co z kolei pozwala im lepiej zrozumieć własne uczucia, nazywać je i wyrażać w sposób właściwy. Dziecko poznaje też świat i dowiaduje się o emocjach, których samo nie mogłoby doświadczyć.
Przekazywanie wartości moralnych i postaw godnych naśladowania jest znacznie łatwiejsze dzięki odpowiednio dobranej literaturze. Co więcej, taka forma aktywności może mieć również działanie terapeutyczne. Bohaterowie bajek znajdują się często w trudnych momentach swojego życia, które umożliwiają dziecku uczenie się nowych, skutecznych sposobów działania. Może to stanowić dla malucha pewnego rodzaju drogowskaz w momencie, gdy sam znajdzie się w podobnej sytuacji.
Kiedy zacząć czytać dziecku?
Odpowiedź na powyższe pytanie zapewne zaskoczy wielu rodziców. Powszechnie wiadomo, że czytanie już od pierwszych chwil po przyjściu na świat jest bardzo rozwijającym zajęciem dla maluszka. Okazuje się jednak, że z książkami dzieci można oswajać o wiele szybciej, jeszcze gdy te są w łonie matki. Badania wskazują na to, że już w 16. tygodniu ciąży, maleństwa będące w brzuchu matki są w stanie usłyszeć jej głos. To właśnie od tego momentu można już zacząć czytać dziecku. Jeśli jednak koncepcja mówienia do ciążowego brzucha do nas nie przemawia, na spokojnie możemy poczekać, aż maluch przyjdzie na świat.