Skip to main content

Czy drzemka w żłobku jest ważna?

Drzemka w żłobku to temat dość kontrowersyjny. Jedni rodzice są jak najbardziej za, inni natomiast obawiają się takiej praktyki. Dlaczego? Co jest powodem obaw przed krótką drzemką ich pociechy? Oraz przede wszystkim: czy dziecko powinno spać w żłobku? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.

Drzemka w żłobku: czy istnieje powód do obaw?

Drzemka w żłobku to częsty powód stresu, szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Jest to czynność, która nie powinna stanowić powodu do niepokoju - a jednak. Dlaczego część rodziców stresuje się samą wizją ich pociechy śpiącej w żłobku?

Dyskomfort dziecka w żłobku

Głównym powodem jest obawa, że dziecko nie zaśnie wraz z innymi w żłobku, a więc będzie się nudzić i czuło nieswojo. Jest to przerażająca wizja zarówno dla matek jak i ojców, którzy chcą jak najlepiej dla swojego malucha. Prawda jest taka, że w rzeczywistości nie ma się czym przejmować. Nawet jeśli dziecko po kilku godzinach zabawy nie będzie miało ochoty się zdrzemnąć, nie ma możliwości aby zostało pozostawione same sobie. Żłobek to strefa przyjazna dla każdego malucha - priorytetem pracujących tam opiekunek jest zapewnienie mu opieki i komfortu psychicznego. Nawet jeżeli Twoja pociecha nie zaśnie wraz z innymi, z pewnością nie będzie się nudzić i nie poczuje się nieswojo.

Nowe okoliczności usypiania malucha

Nie jest rzadkością, że matki obawiają się, że ich dziecko zasypia tylko przy piersi lub w wózku, kiedy pierwszy raz zostawiają je w żłobku. Jednak nie jest to powód do stresu czy obawy. Maluchy szybko uczą się zasypiać w inny sposób niż ten, do którego są przyzwyczajone. Z powodzeniem zasną przy tacie, babci, czy też opiekunce w żłobku. W ostateczności, istnieje również opcja pozostawienia nosidełka lub wózka w placówce, aby ułatwić swojemu maluchowi zasypianie. Nie jest to jednak konieczność. Opiekunki w żłobku posiadają doświadczenie w tej kwestii i potrafią dopasować formę drzemki do potrzeb dziecka. Pomogą mu także w dostosowaniu się do nowych warunków.

Jeżeli wciąż posiadasz obawy, możesz pozwolić innemu domownikowi uśpić swoje dziecko - pozwoli Ci się to nieco uspokoić i zobaczysz, że jest to możliwe.

Dlaczego drzemka w żłobku to ważny element dnia dziecka?

Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, że sen pełni niezwykle istotną funkcję w życiu dziecka, ponieważ wpływa na jego prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny. W czasie snu dochodzi do regeneracji organizmu i umysłu, co jest szczególnie istotne w wieku rozwojowym. Drzemki w ciągu dnia - w tym również te w żłobku - umożliwiają maluchowi wyciszenie i uspokojenie swoich emocji, co z kolei wpływa na poprawę ich nastroju i zachowania. Co więcej, sen pobudza także wydzielanie się hormonu wzrostu, odpowiedzialnego za rozwój fizyczny dziecka.

Pomoc w rozwoju organizmu i umysłu malucha to nie jedyna funkcja codziennych drzemek w żłobku. Do ich zadań należy również wprowadzenie dziecka w pewien rodzaj stabilizacji i bezpieczeństwa - czyli rutyny. Codzienne drzemanie o tej samej porze zaspokaja u dzieci potrzebę pewności, jest w stanie je również wyciszyć. Co więcej, istnienie rutyny uczy o istnieniu pewnych reguł i konsekwencji ich nieprzestrzegania.

Ile powinna trwać drzemka dziecka?

Zapotrzebowanie na ilość snu u dziecka jest zmienne i ewoluuje w miarę jego wzrostu. Jeśli chcesz wiedzieć, ile Twój maluch powinien spać, by funkcjonował prawidłowo i czuł się wypoczęty, to warto sobie uświadomić, że wymagania dotyczące ilości snu u dzieci różnią się w zależności od ich wieku.

Niemowlęta, które mają od 4 do 11 miesięcy powinny spać od 12 do 15 godzin na dobę. Dzieci w wieku 1-2 lat potrzebują od 11 do 14 godzin snu dziennie, a przedszkolakom w wieku od 3 do 5 lat, wystarczy 10-13 godzin wypoczynku. Pamiętaj jednak, że te zalecenia są tylko przybliżone i każde dziecko jest unikalne, a jego potrzeby dotyczące snu mogą się różnić.