Moment pójścia do przedszkola jest ważnym etapem zarówno w życiu dziecka, jak i rodzica. Ponieważ wprowadza on duże zmiany, nasz maluch może poczuć się nieco przytłoczony, a nawet przestraszony. Jak tego uniknąć? Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu? Podpowiadamy.
Jak wprowadzić dziecko do środowiska przedszkolnego?
Gdy odpowiednie przedszkole już wybrane, rodziców czeka jeszcze jedno, ważne zadanie - pomoc dziecku w adaptacji do nowego środowiska. Proces ten nie zawsze jest prosty, dlatego już na starcie trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości i zrozumienia.
Już na długi czas przed pójściem dziecka do przedszkola, należy zacząć mu o nim opowiadać. Rozmowa jest fundamentem całego procesu adaptacji - pomaga oswoić się dziecku z myślą, że niedługo czeka je duża zmiana. Jako rodzic, nie wahaj się odpowiadać na jego pytania, dobrze jest także wspólnie czytać książeczki o przedszkolu. Trasę codziennych spacerów warto zaplanować w pobliżu placówki - pozwoli to dziecku zapoznać się z otoczeniem i w pewnym stopniu przygotuje je na nadchodzące wydarzenia.
Część przedszkoli oferuje dzieciom możliwość zapoznania się z nim podczas serii sesji wprowadzających. Sesje te na początku odbywają się w towarzystwie rodziców, a ich celem jest pomoc dzieciom w stopniowym oswajaniu się z nowym miejscem oraz zbudowanie poczucia bezpieczeństwa. Zabierając swoje pociechy do przedszkola na sesje wprowadzające, unikniesz intensywnego uczucia strachu podczas pierwszego dnia.
Czy dziecko potrzebuje rutyny?
Ustanowienie z dzieckiem rutyny jest niezwykle ważne dla zmniejszenia stresu oraz rozwoju zdrowych nawyków i umiejętności życiowych. Kiedy dziecko trwa w rutynie jest spokojniejsze i szczęśliwsze. Rutyna uczy również istoty organizacji, poprzez regularne tworzenie serii wydarzeń, które dziecko z czasem zacznie przyswajać.
Moment pójścia do przedszkola wymaga narzucenia nowej rutyny - ważne jest jednak, by robić to stopniowo. Postaraj się zmienić na początku możliwie jak najmniejszą liczbę rzeczy - na przykład, jeśli do tej pory mieliście ze swoją pociechą ustalony rytuał porankowy, wykonajcie go przed pójściem do przedszkola. Maluch będzie spokojniejszy i nastroi się pozytywnie na resztę dnia.
Rutyna jest również ważna, gdy zostawiasz dziecko w przedszkolu. Postaraj się, aby każdego dnia była ona taka sama, nawet jeśli są czynniki rozpraszające - Twoje dziecko rozpozna wszelkie różnice, a to może wpłynąć na jego zachowanie i samopoczucie.
Jak żegnać się ze swoim dzieckiem?
Sposób, w jaki żegnasz się z dzieckiem, może mieć wpływ na to, jak rozpocznie ono swój dzień. Utrzymując krótkie pożegnania i wyjaśniając dziecku, kiedy wrócisz, pozwoli uniknąć zdenerwowania z jego strony. Upewnij się, że opuszczenie jest miłe, ale szybkie i pamiętaj, aby zachować spokój - jeśli pozostaniesz zrelaksowany, Twoje dziecko to wyczuje.
Ważne jest, aby po wyjściu nie odwracać się do tyłu, ponieważ może to napawać malucha niepokojem. Jeśli postarasz się jak najlepiej ukryć wszelkie negatywne emocje, Twoje dziecko powinno ze spokojem rozpocząć dzień w przedszkolu.